Estetski zahvati kod muškaraca – Koliko je društvo zaista tolerantno?

Brazletna Blog 2024-04-27

Istražujemo društvene stavove o estetskim zahvatima kod muškaraca. Da li je društvo zaista tolerantno ili postoji dvostruki standard u osuđivanju?

Estetski zahvati kod muškaraca – Koliko je društvo zaista tolerantno?

Dok žene decenijama podnose kritike zbog estetskih intervencija, sve je više muškaraca koji se odlučuju na korekcije izgleda. Da li je društvo spremno da prihvati ovu promenu?

Muškarci u salonima lepote – Novi trend ili tabu tema?

U poslednje vreme sve je češće videti muškarce u ordinacijama estetske medicine. Presađivanje kose, botoks, hijaluronske terapije – nisu više isključivo ženski teret. Međutim, dok žene često budu osuđivane zbog "preteranog ulaganja u izgled", muškarci koji rade isto obično prolaze neprimećeno ili sa manje osuda.

Kao što jedna korisnica ističe: "Tema je oni muškarci koji su tamo čekali da dođu na red i većini muškaraca presađuju kosu... znači koliko se žene osuđuju zbog usana i plastike, a i sami muškarci dosta toga rade."

Zašto muškarci pristaju na estetske zahvate?

Razlozi su raznovrsni – od želje da izgledaju bolje, preko borbe sa kompleksima, do očuvanja mladenačkog izgleda u konkurentnom poslovnom okruženju. Neki se odlučuju na minimalne korekcije koje ne menjaju izgled drastično, već samo osvežavaju:

  • Uklanjanje "Merkelovih bora" (borica između obrva)
  • Blago punjenje usana hijaluronom
  • Laser tretmani za uklanjanje ožiljaka
  • Presađivanje kose kod ćelavosti

Bol – cena lepote koju svi plaćaju

Bez obzira na pol, estetski zahvati često prate nelagodnosti. Kako jedna ispitanica opisuje: "Bila sam danas na prvoj hijaluronskoj seansi usana... već mi se sad dopada oblik i verujem da će izgledati fenomenalno. Boljelo je užasno, ali to nije tema."

Iako postoje različite vrste anestezije (lokalna krema, zubarska anestezija), neki zahvati su i dalje bolni, što pokazuje koliko su ljudi spremni da trpe zarad poboljšanja samopouzdanja.

Dvostruki standardi u društvu

Zanimljivo je da dok žene otvoreno pričaju o svojim tretmanima (mada neke i to kriju pod izgovorima o "zdravom načinu života"), muškarci češće ćutaju o svojim intervencijama. Ovaj fenomen otkriva duboko ukorenjene predrasude:

  • Žene koje se "previše" staraju o izgledu često bivaju etiketirane kao površne
  • Muškarci koji rade isto obično izbegavaju temu kako ne bi bili smatrani "ženstvenim"
  • Estetski zahvati kod žena se često prikazuju kao dokaz taštine, dok kod muškaraca kao "investicija u karijeru"

Prirodno vs. umešno – gde je granica?

Diskusija otvara i pitanje granica. Dok neki zagovaraju potpuno prihvatanje prirodnog procesa starenja: "Čovek treba da stari i izgleda onako kako mu je priroda dala", drugi ističu da blage korekcije mogu poboljšati kvalitet života:

"Za svaki vid umerene korekcije sam, ako će čovek da se oseća bolje."

Ključno pitanje je – da li je društvo spremno da prihvati da ulaganje u izgled nije isključivo ženska privilegija, i da li možemo prevazići dvostruke standarde kada je reč o lepoti i samopouzdanju?

Zaključak

Kako estetska medicina postaje sve dostupnija, broj muškaraca koji joj se obraća raste. Možda je vreme da prevaziđemo zastarele predrasude i prihvatimo da želja za lepšim izgledom nije vezana za pol, već je univerzalna ljudska potreba. Konačno, kao što jedna učesnica diskusije primetila: "Svi oko mene to praktikuju... neka svako radi od sebe šta hoće."

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.