Matične Ćelije: Sve Što Treba da Znate o Čuvanju i Primjeni

Brazletna Blog 2024-11-04

Saznajte sve o matičnim ćelijama, njihovoj primjeni u lečenju bolesti, postupku čuvanja i najnovijim dostupnim informacijama u Srbiji i regionu.

Matične Ćelije: Sve Što Treba da Znate o Čuvanju i Primjeni

Šta Su Matične Ćelije i Zašto Su Važne?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razvijaju u različite vrste ćelija i da obnavljaju oštećena tkiva. One se nalaze u mnogim delovima tela, ali najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. Naučnici su otkrili da se posebno veliki broj mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta.

Ove ćelije imaju ogroman potencijal u lečenju raznih bolesti, što ih čini veoma vrednim za čuvanje. Postupak njihovog uzimanja je bezbolan i bezbedan, a čuvanjem se stvara mogućnost za buduće terapije.

Koje Bolesti Se Mogu Lečiti Matičnim Ćelijama?

Danas se pomoću matičnih ćelija može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge maligna oboljenja
  • Poremećaje krvi
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje imuniteta
  • Poremećaje metabolizma

Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (sopstvenim ćelijama) i alogenična (ćelijama drugog davaoca). Autologna terapija ima prednost jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Procedura Uzimanja Matičnih Ćelija

Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je jednostavan i bezbolan:

  1. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce
  2. Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce vezane za placentu
  3. Postupak traje samo nekoliko minuta
  4. Ne ugrožava majku ni dete
  5. Krv se pakuje i šalje u specijalizovanu laboratoriju

U laboratoriji se vrše analize na prisustvo infekcija, testira se vitalnost ćelija, a zatim se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota.

Čuvanje Matičnih Ćelija

Matične ćelije se mogu čuvati decenijama u specijalnim bankama. Najčešći period čuvanja je 20 godina, nakon čega se može produžiti ugovor uz dodatnu naknadu. Nakon isteka osnovnog perioda, roditelji ili dete (kada postane punoletno) odlučuje o daljoj sudbini ćelija.

U Evropi postoje specijalizovane banke koje pružaju uslugu čuvanja matičnih ćelija. Cene variraju od 1500 do 2500 evra za osnovni period čuvanja, zavisno od lokacije i usluga koje banka pruža.

Mogućnosti u Srbiji i Regionu

U Srbiji trenutno nema banke matičnih ćelija, ali se planira otvaranje takve ustanove u bliskoj budućnosti. Do tada, građani Srbije mogu koristiti usluge inostranih banaka, najčešće u Belgiji, sa transportom koji organizuju specijalizovane firme.

U susednim zemljama poput Hrvatske već postoje banke matičnih ćelija, što može biti opcija za one koji planiraju porođaj u inostranstvu. Cene u Hrvatskoj iznose oko 2000 evra za 20 godina čuvanja.

Da Li je Čuvanje Matičnih Ćelija Praktično?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od mnogih faktora:

  • Porodične istorije bolesti
  • Finansijskih mogućnosti
  • Ličnih uverenja
  • Dostupnosti usluga u zemlji

Iako neki stručnjaci smatraju da je čuvanje matičnih ćelija korisno samo u specifičnim situacijama, drugi ističu njihov potencijal za lečenje bolesti koje se danas još uvek ne mogu lečiti konvencionalnim metodama.

Zaključak

Matične ćelije predstavljaju revolucionaran korak u modernoj medicini, nudeći nadu u lečenje mnogih teških bolesti. Postupak njihovog prikupljanja je bezbedan, a mogućnosti primene široke. Iako opcije u Srbiji još uvek nisu potpuno razvijene, očekuje se da će se situacija promeniti u bliskoj budućnosti.

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je individualna i treba je doneti nakon pažljivog razmatranja svih činilaca i konsultacija sa lekarskim stručnjacima.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.